Při útoku na nemocnici v afghánském hlavním městě byly zabity dvě čerstvě narozené děti a 11 maminek a zdravotních sester.
Brutální útok ozbrojenců na nemocnici v Kábulu, ke kterému došlo 12. května 2020, si vyžádal minimálně 24 obětí. Mezi nimi byly dvě novorozené děti a jedenáct žen – některé z nich právě porodily, jiné ležely na porodním sále. Útok vyvolal otřes nejen v Afghánistánu, ale po celém světě.
Lékaři bez hranic pod palbou
Napadená část zdravotnického zařízení v hlavním městě Afghánistánu byla provozována mezinárodní humanitární organizací Lékaři bez hranic (MSF). Pracovalo zde mnoho lékařů a personálu z různých zemí, včetně Evropy. Podle vyjádření české pobočky MSF šlo o „barbarský čin bez omluvy“.
Rychlý zásah, tragické ztráty
Afghánské speciální síly dorazily na místo krátce po začátku útoku. Evakuovaly více než 100 žen a několik desítek dětí, zatímco přestřelka s útočníky stále probíhala. Fotografie z místa dění ukazují vojáky, jak v náručí odnášejí novorozeně zabalené do zakrvácených přikrývek. „Bylo to peklo na zemi. Výbuchy, křik, krev a děti v bolestech,“ popsal jeden ze svědků.
Tálibán se distancuje
I když mnoho podobných útoků v minulosti připisovala veřejnost radikálnímu hnutí Tálibán, tentokrát jejich mluvčí rychle odmítli jakoukoliv účast. „Tálibán neútočí na nemocnice,“ zaznělo v oficiálním vyjádření. Zůstává tak otázkou, kdo za tento teroristický čin skutečně stojí. Podezření padá na skupiny spojené s tzv. Islámským státem.
Současný útok na pohřeb
Útok na porodnici nepřišel osamoceně. Přibližně ve stejnou dobu došlo ke druhému koordinovanému útoku – tentokrát na policejní pohřeb na východě města. Výsledkem bylo 24 mrtvých a minimálně 68 zraněných. „Jde o koordinovanou snahu destabilizovat zemi během pandemie a po dohodě USA s Tálibánem,“ uvedl analytik afgánských bezpečnostních složek.
Nemocnice jako terč
Útok na nemocnici, zejména na porodnici, vyvolal vlnu odsouzení. Generální tajemník OSN jej označil za „útok na samotné základy lidství“. Válka v Afghánistánu, která trvá déle než dvě dekády, se tak opět dostala na titulní stránky světových médií – tentokrát s obrazem mrtvých dětí a žen ve chvíli, kdy přiváděly na svět nový život.